Nowoczesne technologie i zabiegi w kosmetologii – relacja

Sympozjum naukowe

Relacja z II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Nowoczesne technologie i zabiegi w kosmetologii”

W dniach 16-17 kwietnia 2015 r. w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie odbyła się Konferencja naukowo-szkoleniowa dotycząca nowoczesnych technologii i zabiegów w kosmetologii. Konferencja miała na celu wymianę myśli, poglądów oraz doświadczeń specjalistów z zakresu szeroko rozumianej kosmetyki i kosmetologii. Do dyskusji zaproszono przedstawicieli placówek naukowych jak również praktyków oraz osoby zainteresowane rozwojem kosmetologii w Polsce i na świecie.
Patronat honorowy nad Konferencją objął JM Rektor WSSP prof. dr hab. Witold Kłaczewski, oraz Poseł na Sejm RP Pani Magdalena Gąsior – Marek. Patronat naukowy Konferencji objęło Międzynarodowe Naukowe Towarzystwo Wspierania i Rozwoju Technologii Medycznych, zaś patronat medialny sprawowali: TVP Lublin, Telewizja Kablowa Świdnik, Radio Lublin, oraz Kwartalnik Kosmetologia Estetyczna.
Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem środowisk naukowych, firm branżowych oraz studentów i absolwentów kierunku Kosmetologia.
W sekretariacie Konferencji zostało zarejestrowanych 250 uczestników.

W Wydarzeniu wzięli udział pracownicy 25 uczelni z 13 akademickich ośrodków naukowych:
1. Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
2. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku ,
3. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,
4. Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
5. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
6. Uniwersytet Jagielloński, w Krakowie,
7. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
8. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu,
9. Uniwersytet Rolniczy w Krakowie ,
10. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
11. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,
12. Politechnika Wrocławska,
13. Politechnika Lubelska .

oraz z 12 Szkół Wyższych i Akademii
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie (Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej),
2. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu,
3. Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach,
4. Małopolska Wyższa Szkoła im. Józefa Dietla w Krakowie,
5. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie,
6. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie,
7. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu,
8. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie ,
9. Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu,
10. Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie,
11. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie,
12. Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu .

W Konferencji czynnie uczestniczyli także przedstawiciele:
1. Centrum Innowacji Badań i Nauki w Lublinie,
2. Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie,
3. Ogród Botaniczny UMCS,
4. Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
5. Instytut Medycyny Estetycznej Lublin,
6. Praktyka stomatologiczna ul. Altanowa Lublin,
7. Apteka 'Rogatka Warszawska’ Lublin, Al. Racławickie 33,
8. Gabinet „Beauty Design” Lublin, ul. Modrzewiowa 75,
9. Prywatna Praktyka Lekarska Warszawa,
10. Studio M – Gabinet Kosmetyczny, ul. Górska 1, Lublin,
11. Hotel Forum, Lublin,
12. Klinika ESTIVANCE ,
13. Hotel Forum, Lublin.

Na podkreślenie zasługuje fakt aktywnego uczestnictwa w konferencji praktyków, w tym kilkunastu firm branżowych .
Firma Fenice Sp z.o.o.; Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów SA; Firma MediLab Sp z o.o., Białystok; Firma Pierre Fabre Dermo-Cosmetique Polska Sp. z o.o.; Firma BioProfil Polska Sp z o.o.; Firma Realash Cosmetics Sp. z o.o.; Firma LABLife, Warszawa; Firma Cosnet Sp z o.o., Wrocław; Firma Makeup to You, Lublin; Firma AniRober; Firma Btl Polska Sp z o.o.; Aloesowe Centrum Zdrowia i Urody, Lublin; Firma EuroMed; Firma Mary Kay, Akademia Masażu Profesjonalnego, Biała Podlaska.

Podczas Konferencji wysłuchaliśmy 4 referatów plenarnych oraz 41 komunikatów w 5 sesjach tematycznych. Dyskutowaliśmy na temat:

• Nowych trendów w kosmetologii, kosmetyce i medycynie estetycznej,
  • Pielęgnacji i zabiegów w nowoczesnej kosmetologii,
  • Psychospołecznych aspektów postrzegania urody,
  • Technologii formy nowoczesnego kosmetyku,
  • Biznes w kosmetologii , kosmetologia w biznesie.

W tegorocznej konferencji na uwagę zasługuje bogata sesja posterowa, w której zaprezentowano aż 70 plakatów o różnorodnej tematyce. Na szczególną uwagę zasługują sesje: wykorzystanie roślin we współczesnej kosmetologii oraz alternatywne metody i terapie w służbie urody i zdrowia.
Konferencję uświetniły prezentacje firm branżowych, pokazy i warsztaty dotyczące nowych technologii i zabiegów w kosmetologii, tj.:

• Odmładzające zabiegi na twarz: infuzja tlenowa, fale radiowe, maska świetlna z koloroterapią, (Cosnet Sp z o.o.),
  • Kompleksowe wyszczuplanie ciała: pressomasaż, masaż endermologiczny, ultradźwięki (Cosnet Sp z o.o.),
  • Pokaz zabiegów z wykorzystaniem innowacyjnych metod kosmetologicznych z oferty firmy Fenice
  • Bezkwasowa lecznicza stylizacja paznokci (AniRober)
  • Pokaz masażu hawajskiego lomi lomi (Akademia Masażu Profesjonalnego)

Konferencja pt. Nowoczesne Technologie i Zabiegi w Kosmetologii stała się cykliczym wydarzeniem zrzeszającym naukowców, praktyków i firmy branżowe. Duże zainteresowanie wydarzeniem pokazuje jak niezbędne i ważne w rozwoju kosmetologii jest organizowanie tego typu spotkań, podczas których upowszechniane są najnowsze osiągnięcia naukowe, specjalistyczne oraz wdrożenia produkcyjne i praktyczne, dochodzi do wymiany poglądów i nawiązania współpracy badawczej i naukowej z różnych ośrodków akademickich oraz praktyków. Już dziś zatem, zapraszamy na kolejną, trzecią już konferencję z cyklu Nowoczesne Technologie i Zabiegi w Kosmetologii mając nadzieję na równie interesujące wykłady, warsztaty i pokazy związane z współczesną szeroko pojętą kosmetyka i kosmetologią.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego i Naukowego Konferencji
dr n. biol. inż. Małgorzata Gorzel