Zasady rekrutacji / Wymogi ogólne
- Status studenta WSSP studiów licencjackich lub magisterskich, stacjonarnych lub niestacjonarnych o dowolnym kierunku kształcenia.
- Student nie może w momencie wyjazdu przebywać na urlopie dziekańskim.
- Student ubiegający się o możliwość wyjazdu na studia musi mieć skończony i zaliczony pierwszy rok studiów w przypadku studiów licencjackich (warunek ten nie dotyczy studentów ubiegających się o możliwość wyjazdu na zagraniczną praktykę).
- Stypendium jakie student otrzymuje z Programu Erasmus + nie służy pokryciu pełnych kosztów pobytu, a tylko pewnych kosztów podróży, ubezpieczenia, ewentualnego kursu językowego czy dodatkowych kosztów utrzymania za granicą.
- W przypadku wyjazdu na studia istnieje możliwość przedłużenia pobytu z jednego do dwóch semestrów, ale tylko w obrębie jednego i tego samego roku akademickiego, pod warunkiem posiadania przez uczelnię wystarczających środków pozwalających na wypłatę stypendium na przedłużony okres pobytu.
- Istnieje możliwość wcześniejszego powrotu pod warunkiem uzyskania wszystkich wymaganych zaliczeń na uczelni partnerskiej, tak aby wyjazd mógł zostać w pełni uznany.
- Student musi mieć uregulowane wszystkie płatności za dotychczasową naukę na WSSP.
- Wyjazd na część okresu studiów jest możliwy jedynie na uczelnię posiadającą Kartę Uczelni Erasmusa (EUC).
- Wyjazd na część okresu studiów oraz praktykę jest możliwy do państw członkowskich Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Turcji, Macedonii i Serbii.
- Student zakwalifikowany do wyjazdu powinien pamiętać przed wyjazdem o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), chyba że uczelnia przyjmująca wymaga wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia na miejscu.
- Każdy stypendysta Erasmusa jest zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne.
- Student musi złożyć wypełnioną kartę rekrutacyjną wraz z pozostałymi wymaganymi dokumentami i pozytywnie przejść proces rekrutacji.
- Aby odbyte praktyki lub studia zostały w pełni zaliczone student jest zobowiązany do rozliczenia się ze wszystkich wymaganych dokumentów.
- Wyjazd stypendialny Programu Erasmus+ stanowi integralną część studiów i nie może wydłużać ogólnego czasu studiów.
- Student wyjeżdżający do uczelni zagranicznej nie przestaje być studentem uczelni macierzystej wraz z przysługującymi mu prawami (m.in. ciągłość wypłat stypendiów krajowych podczas pobytu studenta za granicą) i obowiązkami.
- WSSP gwarantuje uznanie okresu studiów za granicą, w oparciu o zastosowanie Europejskiego Systemu Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS).
- Uczelnia macierzysta jest zobowiązana do uznania okresu studiów spędzonych w uczelni partnerskiej za równoważny z okresem studiów w uczelni macierzystej pod warunkiem zrealizowania przez studenta uzgodnionego przed wyjazdem Porozumienia o programie zajęć (Learning Agreement), potwierdzonego Wykazem zaliczeń (Transcript of Records) oraz Certyfikatem potwierdzającym obecność w uczelni partnerskiej w określonym umową przedziale czasowym (Certificate of Attendance). Warunkiem uznania praktyki za równoważną praktyce odbywanej w kraju, jest zrealizowanie Programu Praktyki (Training Agreement), potwierdzonego Kartą oceny praktyki (Grade chart) oraz Certyfikatem potwierdzającym obecność w instytucji partnerskiej w określonym umową przedziale czasowym (Certificate of Attendance).
- Praktyka może odbywać się w: zagranicznych przedsiębiorstwach/firmach, placówkach naukowo-badawczych, organizacjach non-profit, innych instytucjach (jednostki administracji państwowej, muzea, biblioteki, szpitale itp.) i może być zaliczona w uczelni macierzystej zarówno jako obowiązkowa, jak i nieobowiązkowa. Praktyka nieobowiązkowa zostanie co najmniej odnotowana w suplemencie do dyplomu.
- Uczelnia przyjmująca nie ma prawa pobierać od przyjeżdżających w ramach wymiany studentów opłat za naukę (np. wpisowego, czesnego, opłat za egzaminy, i.t.p.).
- Decyzja o wyjeździe musi być nieodwołalna. Nieuzasadniona rezygnacja, nawet na etapie rekrutacji, skutkuje brakiem możliwości ponownego ubiegania się o uczestnictwo w Programie Erasmus +.
- Niezadowalające osiągnięcia studenta, brak uczestnictwa w zajęciach, lub nieprzystąpienie do zaliczeń i egzaminów w uczelni partnerskiej lub instytucji przyjmującej, mogą stanowić podstawę żądania przez WSSP zwrotu części lub całości wypłaconego stypendium.
- W trakcie pobytu za granicą student zachowuje wszystkie prawa i obowiązki wynikające z Regulaminu i innych umów.
- W przypadku osób niepełnosprawnych z orzeczonym stopniem niepełnosprawności istnieje możliwość ubiegania się o dodatkowe fundusze na wyjazd.
- W przypadku studentów z przyznanym stypendium socjalnym istnieje możliwość ubiegania się o dodatkowe fundusze na wyjazd (dotyczy tylko wyjazdu na studia).
- W ramach programu Erasmus+ można wyjechać kilkakrotnie na praktykę i na studia, o ile łączny czas trwania okresu mobilności, w tym uczestnictwo we wcześniejszych działaniach w ramach programu Erasmus (tzw. „kapitał mobilności”), nie może przekroczyć 12 miesięcy w ramach danego cyklu studiów, włączając w to pobyty ze stypendium zerowym.
- W programie Erasmus+ jest możliwość wyjazdu absolwentów uczelni na zagraniczną praktykę lub staż. Wyjazd tego typu może się odbyć w ciągu jednego roku od ukończenia studiów (ale w okresie trwania podstawowej umowy finansowej zawartej pomiędzy Uczelnią i Narodową Agencją Programu Erasmus+), a jego długość jest wliczana do łącznego czasu trwania mobilności na tym poziomie studiów, na którym student został zakwalifikowany na wyjazd. Rekrutacja odbywa się na ostatnim roku studiów.
Komisja rekrutacyjna
- Komisja Rekrutacyjna przeprowadza postępowanie rekrutacyjne i dokonuje ostatecznego wyboru listy studentów zakwalifikowanych do Programu.
- W skład komisji wchodzą:
– Dziekan wydziału, na którym studiuje dany student,
– uczelniany Koordynator Programu Erasmus,
– lektor prowadzący na WSSP z danym studentem zajęcia z języka obcego.
Kryteria kwalifikacji
- Znajomość języka, w którym odbywać się będzie praktyka lub studia – stopień znajomości umożliwiający sprawne wykonywanie obowiązków podczas praktyki lub, w przypadku studiów, branie aktywnego udziału w zajęciach oraz uzyskiwanie zaliczeń na egzaminach.
- Wyniki w nauce, w postaci średniej ocen z 2 ostatnich semestrów lub 1 ostatniego semestru w przypadku studentów 1 roku studiów licencjackich.
- Aktywny udział w życiu uczelni (Klub Turystyki Aktywnej, Koło Naukowe Turystyki, Samorząd WSSP, AZS WSSP), aktywność pozauczelniana itp.
- Motywacja studenta do wyjazdu.
Wymagane dokumenty
- CV
- Kopie certyfikatów potwierdzających znajomość języków obcych (jeśli student takie posiada). W przypadku braku certyfikatów opinię na temat poziomu językowego studenta wystawia lektor, do którego student uczęszcza na zajęcia w WSSP).
- Wypełniona karta rekrutacyjna.
- Zdjęcie do dokumentów.
Warunki finansowe – stypendium
- Każdemu z uczestników programu Erasmus przysługuje stypendium na pokrycie części kosztów zakwaterowania, wyżywienia, przejazdów itp.
- Wysokość stypendium, zależy od tego, w której „grupie” znajduje się kraj, do którego student będzie wyjeżdżał na stypendium.
- W przypadku wyjazdu na studia, student nie ponosi żadnych dodatkowych opłat za naukę na uczelni przyjmującej (czesne, opłaty egzaminacyjne, korzystanie z biblioteki itp.).
- Uczelnia przyjmująca może zażądać od studenta jedynie standardowych opłat pobieranych od wszystkich studentów na takich samych zasadach. Chodzi tu np. o opłaty za członkostwo w organizacjach studenckich, korzystanie z xero, obowiązkowe ubezpieczenie, wydanie legitymacji itp.
- Czesne na uczelni macierzystej – student jest zobowiązany przed wyjazdem uregulować płatności za semestr, który spędzi za granicą.
- W celu otrzymania grantu student zobowiązany jest do założenia konta bankowego w EUR i utrzymywania go, co najmniej do czasu rozliczenia przyznanego mu grantu.
- Wypłata grantu w formie przelewu bankowego następuje po podpisaniu Umowy Student-Uczelnia w dwóch ratach (SMS wyjazd na studia – 80 % i 20 %, SMP wyjazd na praktyki – 70% i 30%). Pierwsza rata wypłacana jest przed planowaną datą wyjazdu na studia lub praktykę, druga po całkowitym rozliczeniu studenta z wyjazdu za granicę. Ostateczna kwota za cały okres finansowanej mobilności zostanie określona w systemie Mobility Tool+ (poprzez pomnożenie liczby dni/miesięcy uzgodnionych w umowie finansowej przez mającą zastosowanie stawkę miesięczną dla danego kraju. W przypadku niepełnych miesięcy kwota stypendium zostanie obliczona poprzez pomnożenie liczby dni w niepełnym miesiącu przez 1/30 tej stawki).
- W przypadku skrócenia pobytu w stosunku do długości pobytu zaplanowanej w Umowie, student zobowiązany jest zwrócić tę część grantu, która pokrywa tygodnie lub miesiące wykraczające poza rzeczywisty czas spędzony za granicą.
Niezbędna dokumentacja
W przypadku wyjazdu na praktykę:
- Student, który zostanie zakwalifikowany na wyjazd w ramach Programu Erasmus jest zobowiązany do podpisania umowy z WSSP.
- Należy sporządzić Porozumienie o programie praktyki (Learning Agreement Student Mobility for Traineeships) z zagraniczną instytucją przyjmującą (pierwszeństwo w ubieganiu się o stypendium mają osoby, które samodzielnie wyszukają dla siebie instytucję przyjmującą).
- Rzeczywiste daty rozpoczęcia i zakończenia okresu mobilności muszą być określone w „Wykazie osiągnięć (zaliczeń)” lub „Zaświadczeniu o odbyciu praktyki” (lub zaświadczeniu o długości trwania pobytu) wystawionym przez organizację przyjmującą. Zaświadczenie o odbyciu musi być pospisane i przypieczętowane przez zagranicznego opiekuna praktyki na koniec pobytu studenta w instytucji przyjmującej.
- Przed rozpoczęciem i na koniec okresu mobilności Uczestnik zobowiązany jest wypełnić test biegłości językowej OLS. Wypełnienie testu biegłości językowej przed wyjazdem jest warunkiem koniecznym wyjazdu na stypendium. Z testów biegłości językowej OLS zwolniony jest stypendysta, jeżeli język studiów lub odbywania praktyki w instytucji przyjmującej jest jego językiem ojczystym. Z drugiego testu biegłości językowej OLS (tj. na koniec okresu mobilności) zwolniony jest stypendysta, który z pierwszego testu biegłości językowej OLS uzyskał wynik na poziomie C2.
- Po powrocie z mobilności uczestnik wypełni indywidualny raport on-line EU Survey po zakończeniu mobilności, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania do jego złożenia. Uczestnik, który nie złoży indywidualnego raportu może zostać wezwany przez Uczelnię do częściowego lub pełnego zwrotu otrzymanego stypendium UE.
- Niedostarczenie wymaganych dokumentów i/lub niewypełnienie ankiety stypendysty skutkować będzie unieważnieniem umowy podpisanej ze studentem i wezwaniem do zwrotu wypłaconego stypendium.
W przypadku wyjazdu na część okresu studiów:
- Student zakwalifikowany do wyjazdu na stypendium jest zobowiązany do podpisania umowy finansowej z WSSP.
- Podpisywana jest deklaracja o pełnym uznaniu okresu studiów za granicą, pod warunkiem pozytywnego zaliczenia wszystkich egzaminów na uczelni partnerskiej i spełnieniu wszystkich określonych w umowie warunków.
- Należy sporządzić Learning Agreement, czyli porozumienie o programie nauczania na zagranicznej uczelni, który po zaakceptowaniu przez WSSP jest przesyłany do akceptacji przez uczelnie partnerską.
- Do Learning Agreement sporządzana jest Karta zaliczeń (Recognition Sheet), czyli potwierdzenie uznania zaliczeń, które zaświadcza iż student będzie miał w pełni uznany okres studiów odbytych na zagranicznej uczelni.
- Należy po powrocie ze studiów przedłożyć odpowiedniemu Koordynatorowi Wydziałowemu/Dziekanowi wykaz zaliczeń (Transcript of Records), potwierdzający zrealizowane na zagranicznej uczelni przedmioty, stopnie uzyskane podczas końcowych zaliczeń i egzaminów oraz liczbę zdobytych punktów ECTS.
- Przed rozpoczęciem i na koniec okresu mobilności Uczestnik zobowiązany jest wypełnić test biegłości językowej OLS. Wypełnienie testu biegłości językowej przed wyjazdem jest warunkiem koniecznym wyjazdu na stypendium. Z testów biegłości językowej OLS zwolniony jest stypendysta, jeżeli język studiów lub odbywania praktyki w instytucji przyjmującej jest jego językiem ojczystym. Z drugiego testu biegłości językowej OLS (tj. na koniec okresu mobilności) zwolniony jest stypendysta, który z pierwszego testu biegłości językowej OLS uzyskał wynik na poziomie C2.
- Uczestnik wypełni indywidualny raport on-line EU Survey po zakończeniu mobilności, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania do jego złożenia. Uczestnik, który nie złoży indywidualnego raportu może zostać wezwany przez Uczelnię do częściowego lub pełnego zwrotu otrzymanego stypendium UE.
- Niedostarczenie wymaganych dokumentów i/lub niewypełnienie ankiety stypendysty skutkować będzie unieważnieniem umowy podpisanej ze studentem i wezwaniem do zwrotu wypłaconego stypendium.